>sinu-tervise-kalender igaks päevaks*
Sinu tervise kalender igaks päevaks - Figuurisõbrad
Sinu tervise kalender igaks päevaks

Sinu tervise kalender igaks päevaks

Aasta algus on parim aeg, et pöörata oma elus uus lehekülg ja vabaneda halbadest harjumustest. Püüa järgida meie juhiseid, siis on kergem hoida oma vaim ja keha heas vormis.

Et saaksid tervisest adekvaatse ülevaate, planeeri kõik oma arstikülastused ja tervisekontrollid juba ette kogu aastaks.

Kui oled üle 40-ne, siis peaksid tegema kindlaks südameveresoonkonna haiguste riskifaktorid: kindlasti kontrollima vererõhku ja vere kolesterooli ning arvestama kehamassiindeksit ja mõõtma vööümbermõõtu.

Isegi kui oled alla 40-ne, on kasulik kontrollida vererõhku. Kui vererõhk on kõrgem soovitavast (140/90), siis on seda kasulikum teada saada pigem varem, kui hiljem. Terviseriskid suurenevad seoses vanusega, seega käi ka võimalikes vähihaigusi kontrollivates läbivaatustes, sest varakult avastatuna on ka vähk ravitav.

Silmi kontrollitakse tavaliselt siis, kui nägemine on juba nõrgenenud. Kuid soovitav on silmi kontrollida iga kahe aasta tagant. Kui on olnud perekonnas glaukoomi või muid raskemaid silmahaiguseid, siis peaks nägemist kontrollima kord aastas.

Aasta algus on ideaalne aeg väikeste muudatuste toomiseks oma igapäevaellu. Kindlasti harrasta tervislikke eluviise ja tegele spordiga. See pikas perspektiivis panustab nii sinu vaimsesse kui füüsilisse tervisesse.

Mõned igapäevased soovitused:

* Nimeta mõttes viis asja, mis on hästi. See võib sind teha õnnelikumaks ja tervemaks.
* Söö korralik hommikusöök, et sa ei peaks tekkiva näljatunde peletamiseks hakkama sööma suure suhkru- ja rasvasisaldusega näkse päeva esimesel poolel. Korralik hommikusöök soodustab aju tööd kogu päeva jooksul.
* Ära näksi ja pese hambaid kaks korda päevas vähemalt kaks minutit. See aitab hoida hambad terved ja säilitada ilus naeratus.
* Mine magama õhtul kell 22.00 ja ärka igal hommikul samal ajal. Naistel, kes piisavalt ei maga, võib olla suurem südamehaiguste risk. Kvaliteetse une pikkus on 7 kuni 7,5 tundi.
* Pese hoolikalt käsi! Seep ja vesi hoiavad ära gripi leviku ja kõhuhädasid põhjustavad viirushaigused. Statistiliste uuringute põhjal vaid 32% meestest ja 64% naistest pesevad oma käsi seebiga. Pese käsi peale tualeti kasutamist, peale nuuskamist või köhahoogu ning enne söögi puutumist. Kuivata käed hoolega, sest mikroobid levivad ka niiskuses.
* Võta iga päev 10 või soovitavalt isegi 20 minutit ainult enda jaoks nn. logelemiseks - loe ajalehte, mediteeri või kasuta aega lihtsalt lõdvestuseks. See on lihtne meetod stressi maandamiseks ja enese taaselustamiseks.
* Ole aktiivne. Kõnni vaheldumisi kiiremini ja aeglasemalt 30 minutit. Vaata, kas kõnnid 10 000 sammu päevas.

Soovitusi igaks nädalaks:

* Planeeri nädalamenüü koos ostunimekirjaga. Täida ostukorv puuviljade ja köögiviljadega, kergemate liha- ja kalatoodetega, väherasvaste piimatoodetega ja teraviljatoodetega nagu pasta ja riis. Ära unusta ka kord nädalas rasvast kala süüa.
* Söö koos perega nii sageli kui võimalik. See annab leevendust ka kroonilise stressi korral.
* Lülita mõneks ajaks välja oma iPod, sest need, kes kuulavad seda iga päev, võivad kahjustada kuulmist. EL soovitused on mitte kuulata kõvemini kui 80 detsibelli ja vähem kui 40 tundi nädalas.
* Kontsi kõrgusega 7,5 cm – on soovitav kanda üle päeva ja spordijalatseid kanna vaid sportimise ajal. Väga kõrged kontsad ja spordijalanõud võivad põhjustada konnasilmi ja teisi probleeme jalgadele. Sinu selg, põlved ja sääreluud võivad samuti kahjustatud saada.
* Puhasta oma käekotti, säästes nii oma õlgu ja selga. Keskmiselt kanname oma käekotis 63 erinevat eset, kuid kasutame regulaarselt 1 kuni 5 eset.
* Komöödiafilmide vaatamine vähendab stressi hormoonide (kortisool) taset ja suurendab endorfiini taset, mis kaitseb su südant.
* Ole sotsiaalselt aktiivne. Sotsiaalne tugi on eluliselt tähtis vaimsele tervisele. Suhtle oma sõpradega regulaarselt.

Soovitusi igaks kuuks:

* Maksa oma arved õigeaegselt, nii hoiad oma stressi taseme madalal. Liiga palju stressi hormoone (kortisooli) nõrgendab immuunsussüsteemi.
* Proovi uusi toiduretsepte, et toidumenüü oleks piisavalt mitmekülgne.
* Hommikul kontrolli oma pulssi ja loe südamelööke 60 sekundi jooksul: 60-80 lööki minutis on normaalne, 50-60 tähendab oled hea tervise juures; kui on üle 100 pead otsima peidetud põhjuseid.
* Kontrolli oma rindu peale vanni või dušši kätega kombates, kas seal ei leidu mingeid sõlmi või midagi ebaharilikku naha tekstuuris.
* Jookse või tantsi. Võid joosta isegi trepist üles-alla. 30 minutit päevas oleks soovitav aeroobne füüsiline aktiivsus.
* Mõõda oma vöökohta ja kui naistel on see üle 88 cm või meestel üle 102 cm, siis on suur südamehaigustesse haigestumise risk. Võta kohe midagi ette!

Iga kolme kuni kuue kuu tagant:

* Vaheta oma hambaharja. Harjaste vahele võivad koguneda bakterid. Kui hambaarst soovitab teha hammaste sügavpuhastust, siis tasub seda teha!
* Toitu vastavalt hooajale, et saaksid laiema valiku erinevaid toitaineid. Hooaja toiduaineid valides säästad ka raha.
* Tee sammu test, et kontrollida, kas füüsiline vorm on korras. Astu üles ja alla 25 cm kõrgusele astmele vahetades jalgu iga kolme minuti tagant. Ürita teha umbes 40 sammu minuti jooksul (kui oled üle 50, siis vähem). Puhka 20 sekundit, siis mõõda oma pulssi. Kui see on iga korraga madalam, siis sinu füüsiline vorm paraneb.
* Püstita endale reaalsed eesmärgid. Ka kõige paremad plaanid võivad minna viltu ning siis tuleb need ümber hinnata ja võimatud kõrvale heita.
* Anna endale aega teiste aitamiseks. On tõestatud, et teiste aitamine annab hea enesetunde, parandab enesehinnagut ja pikendab eluiga.


 

 

veel figuurisõbralikke nippe ...