Vedelikuvajadus treeningul

Vedelikuvajadus treeningul

Figuurisõprade esmane oluline soovitus on tervislik ja mitmekülgne  toiduvalik.

Selle kõrval teisel kohal on vajadus senisest rohkem teha kehalisi pingutusi, liikuda, sportida. Loomulikult nendel, kellel on KMI üle 30 ehk teisisõnu tugev ülekaal, on hoolikalt vaja valida tegevusviis ja juhenduda meie 4. nädala materjalidest. Alustada tuleb ettevaatlikult, südant ja liigeseid säästvalt. Järk-järgult aga pikenevad kehaliseks tegevuseks kulutatud aeg ja tempo. Lihastele tuleb anda tööd ja mitte ainult kehakaalu vaadata. Kui lihas kasvab, siis kaal ei pruugi nii hästi langeda.
See on aga väga hea, sest kunagi ei tohi kehakaalu langetada ainult rasvahulga vähendamisega. Vajalik on lihastöö ja treening. Ainult lihas kulutab energiat. See ongi suurim viga kui vähendatakse kaalu rasvkoe arvelt. Kui hiljem kaal peaks taas suurenema, siis lihase puudumisel tuleb juurde ainult rasv!!!

Kolmanda olulise soovitusena on piisav vedeliku tarbimine. Kui on suudetud hakata regulaarselt treenima, siis tuleb lisaks arvestada sellega, et füüsilise pingutusega kaasneb higistamine ja tavaolukorrast suurem vedelikukadu. Treeningkoormused võivad olla väga erinevad. Räägime ju sellest, et mitte kõik figuurisõbrad ei ole suure ülekaaluga. Meie gruppides võivad olla need, kelle KMI on üle 20 ning kes soovivad omandada tervisliku toitumise põhitõdesid ja hoida kehakaalu. Sellised inimesed teevad ka tugevamaid treeninguid.
Organism võib kaotada väga intensiivsel treeningul 0,5 kuni 1,5 liitrit vedelikku tunnis. Selline väga lai skaala on tingitud koormuse mahust, intensiivsusest, kestvusest, ümbritsevast temperatuurist ja ka individuaalsetest omadustest. Vedelikubilanss peab tasakaalus olema ja kaotatud vedelik tuleb igal juhul asendada.
Seda on oluline meeles pidada, kuna vedelikuvaeguse korral tekib kiiremini treeningu ajal väsimus, võivad tekkida liikumishäired, suutmatus kaasa teha ja häid tulemusi saada, süda hakkab kloppima  ning pärast treeningut on veel pika aega kurnatustunne. Seevastu otsene janu ei pruugi endast märku andagi!

Oluline on juua vajalikul hulgal enne koormust, trenni ajal ja ka pärast treeningut. Kuid sobiva joogi ja joogireziimi leidmine on alati individuaalne ning eeldab mitmete jookide ja variantide praktikas järeleproovimist.
Kui on ette näha suurt higistamist, siis peaks jooma 30 min enne treeningut    klaas vedelikku ka siis, kui janu ei tundu olema. 

Mida juua? Puhas vesi sobib kõigile joogiks. Figuurisõprade üldine soovitus on juua päevas 8 klaasi vedelikku. Tervisesportlasele sobib mineraalvesi, mis annab vajalikke elektrolüüte, nagu naatrium ja magneesium. Juua võiks tund aega kestva tõeliselt tugeva treeningu  korral, kus higistatakse päris kõvasti,  esimesel treeningtunnil  iga 15 minuti järel ½ klaasi kuni 1 klaas vedelikku, mis teeb ligikaudu 1 ltr tunnis. Algaja tervisesportlane tavaliselt  ei vaja nii palju vedelikku, kuid seda tuleb individuaalselt otsustada. Sobiv jook võib ka olla  mahl lahustatud mineraalveega vahekorras 1:3.

 

veel figuurisõbralikke nippe ...