Sool! Sõber ja vaenlane!

Sool! Sõber ja vaenlane!

Meeldetuletuseks, et  keedusoola tunneme naatriumkloriidina, kusjuures temas on naatriumi on 40% ja kloori 60%.  Soola vajame iga päev, kuid liialdada ei tohi!

Naatriumi on organismile vaja happetasakaalu säilitamiseks ja kudedes vee hulga reguleerimiseks. Ta aitab ka närviimpulssidel edasi kanduda. Naatriumist enamus paikneb rakkudevahelises vedelikus, vähem rakkude sees. Kõik mineraalained organismis on omavahel seotud ja „töötavad“ tasakaalus, nii ka naatrium. Eriti on naatrium seotud kaaliumiga (saame kõige enam puuviljadest) .

Naatriumi (soola) ööpäevane vajadus kõigub sõltuvalt välistemperatuurist, kehakaalust, füüsilisest aktiivsusest jm.

Keskmiselt vajab täiskasvanu 20-35 mg naatriumi päevas kehakaalu kilogrammi kohta. Keedusoolana on lubatud päevane kogus 6 grammi, mis on üks triiki teelusikatäis soola ööpäevas (umbes 2,4 g naatriumi).

Laste kehakaal on väiksem ja nende soolavajadus on ka väiksem. 2-10-aastaste laste soola tarbimise piir on 4 g päevas (1,6 g naatriumi).

Soolapuudust tavalist segatoitu süües ei teki. See võib aga tekkida täieliku taimetoitluse korral, kuna taimedes on vähe naatriumi ja rohkesti kaaliumi. Kuna aga taimetoitlus on  muutunud popiks, eriti noorte seas, siis tuleb meelde tuletada, et sool on vajalik!

Kui on soola kestev puudus, võib tekkida isutus, oksendamine, kõhugaasid ja isegi  krambid.

Kuid organism annab tavaolukorras teada soolapuudusest isu muutusega – tekib soov süüa soolaheeringat ja kilu  või siis soov soola lisada köögiviljadele ja salatitele, nt kurgile ja tomatile. Kuid alati on abiliseks maitseroheline, milles on suurem naatriumi sisaldus!

Soola liigtarbimise  esimene tunnus on suukuivus ja janu. Hiljem jääb osa naatriumi kudedesse ja põhjustab vee-ainevahetuse tasakaalu muutumisest turseid, kuna naatrium seob rohkesti vett. Selle tunneb ära liigse soolase toidu söömise järgselt eriti hommikusest silmade ja sõrmede tursest. Kui turse tekib südame ümber, väheneb südame jõudlus verd pumbata ja tekib südamepuudulikkus.

Sellest tulenevalt nii neeruhaiguste kui ka südamehaiguste korral tuleks piirata soola tarbimist. Liigne soolatarbimine on ebasoovitav ka osteoporoosi, vähktõve, astma ja rasvtõve korral.

Koduste toitude valmistamisel hoidke kindlasti lisatava soola kogust kontrolli all. Väga heaks soola asendajaks on maitseroheline: till, seller, petersell jt. Kaupluse maitseainesegude tarvitamisel vaadake nende soolasisaldust. Mitmed neist, nt puljongikuubikud (10 g kuubikus on 5 g soola) on soolased ning seda tuleb arvestada nende kasutamisel. Ka värske liha ja lihatoodete puhul tuleks lugeda märgistust, kuna neile lisatud sool ei kajastu toote nimes.

Valmistoidud ja pooltooted on ka tavaliselt soolased, kuna neile lisatakse soola säilitusainena ja maitseparandajana. Palju soola võib olla hommikusöögihelvestes, juustus, lisatud maitseainesegudes, konservides, vorstis, margariinides, pagaritoodetes, leivas.

 

SOOVID TERVISLIKULT KAALUST ALLA VÕTTA? ONLINE TOIDUPÄEVIK ON ABIKS!

VÕI TULE FIGUURISÕPRADE GRUPPI! GRUPPIDE AJAD LEIAD SIIT

 

veel figuurisõbralikke nippe ...