Heade mikroobide toitjad - prebiootikumid!

Heade mikroobide toitjad - prebiootikumid!

Prebiootikumid on  tähelepanu keskpunktis seoses heade mikroobide elutegevuse toetamisega. Kuid head mikroobid on aegade jooksul kogu elu meiega koos elanud ilma, et oleksime teadnud neist rääkida. Oleme ka söönud prebiootikume ilma, et neid oleks selle nimega nimetanud. Teaduslikult väljendades on prebiootikumid toiduainetes olevad erilist tüüpi mitteseeduvad taimsed kiudained, mis soodustavad  heade bakterite kasvamist soolestikus.  Tegelikult on need väga paljudes tervislikes valikutes olevates toitudes, nagu  kaunviljad, täisteraviljad, kõik puu- ja juurviljad ning ka  kartul ja tatrapuder jahtunult, kikerhernes, hummus ja rohelised banaanid, mis sisaldavad kiudainete tüüpi resistentset tärklist. Kiudaineid sisaldavad toidud hoiavad toitkörti liikumises, millega parandavad seedimist,  kaitsevad sooleseina limakihti, loovad bakteritele head elutingimused, tõhustavad mineraalainete imendumist. Bakterite elutegevus aga aitab kiudainetel täielikult lõhustuda. Teatud biokeemiliste ühendite hulk on erinevates taimedes erinev ning seepärast mitmekülgne toiduvalik kindlustab meie organismi kõige vajalikuga bakterite eluks ja arenemiseks.

Seega mikroobidele on vaja erinevaid toite.  Üks vajalikest ühenditest on polüsahhariid inuliin, mida leidub harvem tarvitatavates taimedes, aga ka neid võiksime üles otsida! Sellisteks taimedeks on näiteks sigur, aed-mustjuur ja metsikutes aedades kasvav maapirn ehk topinambur, mida on raske säilitada üle talve. Müügilt teda vaevalt leiab, aga seal, kus ta on levinud umbrohuna, saab kevadel maast välja kaevata, pesta ja süüa nagu kartulit.  Muide inuliini lisatakse tööstuslikult jogurtitesse, määrdejuustudesse ja müslibatoonidesse.

Probleemi aga ei ole sellise inuliini sisaldava taimega nagu võilill.

Võilille on nimetatud elueliksiiriks mitmete rahvameditsiinis omistatud ravivate omaduste tõttu. Kuid ka võilill sisaldab suures koguses inuliini, millel on mikrobioomi toitev mõju. Eriti soodustav on võilille toime laktobakterite ja bifidobakterite kasvule. Võilillel on ka allergiavastane toime ning tema mõruained  ergutavad mao ja seedenäärmete tegevust, millega kergendavad toidu seedimist. Tema juurtes on rohkesti mineraalaineid, nagu rauda, tsinki, kaaliumi, räni, boori ja mitmeid vitamiine ning on kasulik  luustikule. Kõik võilille osad on söödavad nii värskelt kui kuumutatult, juured ka kuivatatult. Kuivatatud juurtest tehakse isegi võilillekohvi.

Võilille- kodujuustu salat

1 portsjon  4 ühikut

1 klaas tükeldatud võilillelehti

2 sl hakitud murulauku

1 viilutatud tomat

2 sl kodujuust

Kastmeks

1 sl õli

1 pressitud küüslauguküüs

1 sl õunaäädikat

soola, pipart

Võilillelehed vala sõelal üle keeva veega ja nõruta. Sega kõik ained kokku ja vala üle kastmega. Salat sobib põhiroa kõrvale.

 

Sa ei pea raha kulutama kapslite peale, vaid söö päris toitu!

UUS KIIRDIEET aitab kaalust alla võtta ja saad rohkesti head toitu mikrobiootale, millega soodustad heade bakterite kasvamist!

KIIRDIEEDI LEIAD SIIT: https://figuurisobrad.ee/client/shop/product.asp?wa_id=110&wa_site_id=1

 

 

veel figuurisõbralikke nippe ...