Soolast

Soolast

Tavalise keedusoola all mõistame naatriumkloriidi, milles on naatriumi 40% ja kloori 60%. Valmistootele võib olla peale märgitud GDA erinevalt – kas soola või ainult soola koostises oleva naatriumi hulk. Seda tuleb hoolikalt lugeda.
Inimese organism vajab soola suhteliselt vähe, kui just ei ole tegemist tugeva higistamisega. Keskmiselt vajab täiskasvanu päevas 20–30 mg naatriumi keha kilogrammi kohta, mis teeb 70 kg kaaluval inimesel 1,4-2,4 g . Keedusoolana on see  3–6 grammi.
Keskmiselt hinnataksegi, et mida rohkem inimene tarbib soola, seda kõrgem on tema vererõhk. Vähendades aga soola tarbimist hakkab vererõhk normi minema. Hoides vererõhku normaalsel tasemel väheneb nii südame- kui ka neeruhaiguste tekkerisk. Sellepärast tuleb sellele tõsiselt mõelda. WHO andmetel tarbib Euroopas inimene keskmiselt 8-12 g soola päevas, piisaks aga 5 grammist. (mis on umbes 2 g naatriumi).
Eestlased söövad soola kuni 13 g päevas. Suurema osa sellest saame leivast ja lihatoodetest. Leiva soolasisaldus võib olla 0,8-1,3%. Seega 4 viilu leiva söömisel saame juba päevas vajaliku soola koguse kätte.

Ameerika viimastes toidusoovitustes (2010) on märgitud päevaseks lubatud naatriumi koguseks vastavalt vanusele 1,2- 1,5 g. Ülemiseks piiriks aga loetakse 2,3 g päevas.

Soolase maitse suhtes tekib harjumus. Sellepärast tuleb mõelda, kuidas hakata vähendama soola kogust.

Selleks on mitmeid võimalusi.

  1. Soovitav on lugeda soola kogust pakendi märgistusel. GDA märgistuses on see olemas. Valige sellised tooted, mille soolasisaldus on väiksem.
  2. Valmistage toit värsketest produktidest, töödeldud toidus on selle säilivusaja pikendamiseks lisatud tavaliselt soola.
  3. Valmistage ise koduseid toite, siis on teil otsene kontroll soolakoguste üle. Lisage seda võimalikult vähe või üldse mitte ning võimalusel asendage maitserohelisega.
  4. Restoranis süües vältige toidule soola lisamist.

Kokakunstis aga on kasulik meeles pidada, et soola tuleb lisada alles toiduvalmistamise lõppfaasis – nii on võimalik iga päev söödavat soolakogust vähendada. Näiteks prae või kotleti pinnale riputatud soola tajub inimene palju tugevamini kui siis, mil seda lihale lisatakse küpsetamise ajal. Sama aistingu tekitamiseks kulub soola ligi poole vähem.

 

veel figuurisõbralikke nippe ...