Magusad joogid

Magusad joogid

Miks ei soovitata ülekaalulistel juua magusaid jooke?

Suhkrurikkad joogid annavad rohkesti kiirsti imenduvaid süsivesikuid otseselt sahharoosi näol. Kui neid ei kasutata ära, siis organismis suhkrud muudetakse rasvadeks ning ladestatakse kas maksa ja lihastesse või siis rasvarakkudesse. Tulemuseks ongi ülekaal, mis on päris suureks probleemiks.

Eesti toidusoovitustes on välja toodud, et lastel ja väikese energiavajadusega täiskasvanutel (alla 1900 kcal päevas) ei tohiks sahharoosist saadava suhkru osa toiduenergiast ületada 10%. Arvutuslikult on see umbes 50 g. Sellise koguse võib päevas tarbida, kuid seda ei pea ära sööma. Süsivesikuid saab ka teistest toiduainetest, kus nad on tärklise või puuviljasuhkruna (puuviljad, marjad, mahlad) ja imenduvad aeglasemalt. Imendumise kiirus on väga oluline. Mida kiirem see on, seda halvem. Veresuhkru hulk peab olema stabiilne. Kui see aga kiiresti tõuseb siis on vaja kohe ka rohkesti insuliini, et suhkrutase viia tagasi normi. Süües aga sageli ja palju magusat  kurname suhkru imendumisega tegelevaid rakusüsteeme (eelkõige kõhunääre ja selle insuliini tootvad rakud). Sellest aga edasi juba võib tekkida suhkruhaiguse ehk diabeedi oht.

Tänapäeval uues toiduainete märgistamise süsteemis  (GDA) on suhkrut sisaldavatel kaupadel toodud eraldi välja  suhkru sisaldus ka teatud portsjonis tootes – kas joogis või maiustuses ja mitu % see moodustab päevasest kogusest. Nii saab selgelt lugeda näiteks coca-cola pudelilt et iga 250 ml (1 klaas) sisaldab 27 g suhkrut, mis on päevasest soovitatavast kogusest 29%. Juues aga 2 klaasi oleme saanud juba üle poole päevasest kogusest.
Eriti magusad on limonaadid ja koolajoogid. Mõnedesse viimastest on lisatud suhkru asemel suhkruasendajaid. Siis on energiahulk väike ja ülekaalulistele need joogid sobivad kuid ikkagi liialdada ei ole tervislik ja lastele ei soovita suhkruasendajaid üldse..

Mis puudutab mahla, siis mahl on tervislik vitamiinide, antioksüdantide, süsivesikute ja mineraalainete sisalduse poolest. Täismahlas võib olla suhkrut kuni 15 g liitris. Kuid rohkem on suhkrut lisatud nektaritele ja mahlajookidele. Viimastes on mahla osa väiksem.
Seega soovitatav on osta ja juua täismahla,  kodus sellest aga ise segada vastavalt maitsele lahjem jook.

Magusad joogid ei pea olema lastele igapäevaseks tarbimiseks. Janujoogiks on ikkagi ainult vesi. Selleks, et  suhkrurikkaid jooke lastele piirata, on nende  maksustamise teema olnud mitmetes riikides arutamisel. Lastel meeldib maiustada ja kuna Euroopas on tohutult suurenenud ülekaaluliste laste arv, on ECOG (European Childhood Obesity Group) teadlased magusate jookide maksustamist soovitanud juba 2008 aastast alates. Saadud raha aga saaks kasutada laste liikumisharjumuste suurendamiseks.

Janu korral on hea juua puhast  vett. Vette võib lisada kuumal ajal külmutatud marju, jäätükikesi, sidrnit, kurgiviile jm. Külmal ajal aga juua teed. Vee vajadus on üpris suur, kuna kõik toitained lahustuvad organismis vesikeskkonnas. Soovitatavad kogused ulatuvad 6-8 klaasini, kuid on suuresti individuaalsed ja sõltuvad ka sellest kui palju üldse menüüs on vedelat toitu.
Tee valik on kaubanduses väga suur. On ergutavamaid teesid nagu näoteks roheline tee, kuid on ka  teiinisisalduseta teesorte (nt rooibos), mida võib juua õhtul uinumishäireid saamata. Soovitaksin meelde tuletada vanaemade suurepäraseid taimeteesid. On ju inglastel ja jaapanlastel toredad teejoomise tseremooniad. Miks mitte ka meil taolisi traditsioone kujundada! Paljudes peredes on hakatud teed kohvile eelistama ja miks ka mitte!

 

veel figuurisõbralikke nippe ...