Kas inimene kulutab energiat magades?

Kas inimene kulutab energiat magades?

Inimene kulutab energiat kogu aeg, kuna meie organism töötab ilma puhkepausideta. „Kütust“ kulub südame, kopsude, maksa ja neerude tegevuseks. Seda vältimatu elutegevuse alalhoidmiseks kulutatavat energiat nimetatakse põhiainevahetuseks, mis toimub ka magades. Kuid magades on organism nn. säästurežiimil, mida valvavad hormoonid, milliste hulk on öösel väiksem ja hakkab hommikuks vähehaaval tõusma. Sellest tingituna kulub küll öösel energiat organismi tegevuses hoidmiseks, kuid tunduvalt vähem. Peale selle tasub teada, et organism ei töötle öösel söödud toitu nii kiiresti ja talletab varudesse. Sellepärast ei soovitata öösel tööl olles süüa, vaid ainult juua.
 
Ja see pole veel kõik: lisakütust kulub toidu söömiseks, seedimiseks, vereringesse imendumiseks ja salvestamiseks. Erinevate toitainete seedimiseks kulub erinev hulk energiat. Näiteks rasvade seedimiseks kulub ainult 5% temast saadavast energiast, valkude seedimiseks aga 20%. Kuna sööme segatoitu, milles on kõiki toitaineid, siis keskmiselt arvestatakse et seedimiseks kulub 10% toiduga saadavast energiast.
 
Ühtekokku umbes 70% energiast kulub meil „teadmatult“ – see tähendab et nii põhiainevahetuseks kui ka seedimiseks. Ülejäänud 30% saame mõjutada igapäevase liikumisega, töötegemisega ja sportimisega. Selles ulatuses peabki olema tasakaal energia saamise ja kulutamise vahel.
 
Kui tahame kehakaalu langetada, siis tuleb hoolikalt mõelda, kas ma suudan nii palju kulutada ja tuleb arvestada kindlasti mõlemat aspekti – siis tuleb ka saadava toiduenergia hulka vähendada ja teha tervislik toiduvalik.
 

SOOVID TERVISLIKULT KAALUST ALLA VÕTTA? ONLINE TOIDUPÄEVIK ON ABIKS!

VÕI TULE FIGUURISÕPRADE GRUPPI! GRUPPIDE AJAD LEIAD SIIT

 

 

veel figuurisõbralikke nippe ...