mis on viis geeni

mis on viis geeni

FiguraGen testis uuritakse järgmisi geene:

FTO (fat mass- and obesity-associated gene) geeni seos rasvumise riskiga on tänaseks teaduslikult kindlaks tehtud. Teadusuuringud näitavad, et FTO geen omab olulist osa hüpotalamuse töös. Hüpotalamus on vaheaju osa, mis reguleerib inimese hormoontalitust ajuripatsi vahendusel, samuti söögiisu. Analüüsitavad variatsioonid FTO geenis on seotud suurema ülekaalulisuse riskiga nii lastel kui täiskasvanutel.

PPARG (peroxisome proliferator-activated receptor-gamma) omab olulist osa rasvarakkude moodustamisel ja rasvade metabolismis. Sellest tulenevalt annab PPARG geeni variatsioon informatsiooni, kas kaalu alandamiseks sobib monoküllastumata rasvhapete rikas dieet.

APOA2 (Apolipoprotein A-II) ja APOA5 (Apolipoprotein A-V) – geenid on seotud rasvhapete sünteesi ja metabolismiga. APOA5 on plasma triglütseriidide kontsentratsiooni olulisemaid regulaatoreid. Triglütseriidide kõrge tase on üks südamehaiguste riskiteguritest. Variatsioonid neis geenides näitavad, kui oluliselt rasva hulk toidus mõjutab rasvumise riski.

ADRB2 (beta-adrenergic receptor) – lipolüütiline (rasvade lagundamisega seotud) retseptor inimese rasvarakkudes. Uuritav variatsioon selles geenis on seotud suurema rasvumise riskiga kui tarbitakse süsivesikuterikast toitu.