Kas leib teeb paksuks?

Kas leib teeb paksuks?

See on kindlasti küsimus, millele tahavad vastust saada palju eestlased. Must leib on ju eestlastele väga tähtis iga söögikorra juures , mis lisaks oma rollile meie toitumiskultuuris täidab oma osa ka meie tervislikus toitumises.

 

Leiba soovitatakse süüa iga toitukorra ajal ja teatud kogus päeva. Kuid leivas on ju samuti süsivesikuid ja rasvu. Kas need rasvad ja süsivesikud on siis lubatud? Kas leib teeb paksuks?

Toidu koostis mõjutab tõepoolest tüsenemiskalduvust: rasvarikas toiduvalik mõjutab seda kindlasti kergemini, sest organismi ainus moodus liigse rasvaga toimetulekuks on salvestada see kiiresti rasvkudedesse erinevates kehaosades.

 

Kui söödki liigset (rohkem kui kulutad) energiat, pole sugugi ükskõik mida sööd. Mida rasvasem su suupiste on, seda kergemini ujub see vöövahele ülekaaluks. Sellel taustal mõistad sedagi, miks rukkileib ja kartul peaksid olema toidukorra aluseks.
Kas oled kunagi kuulnud väidet, et leib teeb paksuks? Millel see väide küll võiks põhineda?
Leivaviilus (30g) on keskmiselt 60 kcal. Need kalorid saab kätte näiteks seitsmest pähklist. Leib ei tee kedagi paksuks, ülekaal tuleb ikka sellest, mida leiva peale pannakse!
 
 

1 viil leiba (40g) = 88 kcal
1 tl võid (5g) = 37 kcal
1 viil 30% juustu (20g) = 89 kcal
3 viilu suitsuvorsti = 100 kcal
KOKKU: 314 kcal

1 viil leiba (40g) = 88 kcal
2 tl lahjat toorjuustu = 16 kcal
1 viil taist sinki (20g) = 27 kcal
salatileht, tomat (100g) = 10 kcal
KOKKU: 141 kcal

Ühe leiva peal on energiat 53 kcal ja teisel 226 kcal!

Kui valid rukkileiva või muu täisteraviljaleiva, saad palju kiudaineid ja kõhu kindlasti täis.
Kiudainetel on mitmeid tervist soodustavaid mõjusid ja need aitavad kaalus maha võtta ja hiljem kaalu talitseda.

Seega oluline on jälgida seda, mida leiva peale pannakse. Tee õigeid ja tervislikke valikuid, arvuta punktid kokku ja saa kõht mõnusalt kuid tervislikult täis.

Jätku leiba!

Allikas: Delfi Naistekas

 

veel figuurisõbralikke nippe ...