Kui magusaisu piinab.

Kui magusaisu piinab.

Maiustamine ja soov magusa järele on kaasasündinud vajadus. Juba imik tunneb mõnu magusast rinnapiimast, teeb aga grimasse lisatoidu suhu panemisel. Väikelapsed eelistavad tuttavat ja magusamaitselist toitu. Evolutsiooni jooksul on magusat maitset peetud toitvaks ja seostatud energia saamisega, mõru aga on signaal toksilisusest ja surmaohust.
Keelel on arvukalt maitseretseptoreid, kusjuures magusale on neid 3-4, kibedale aga 40-80 retseptorit. Magusaeelistus on seotud eaga – lapsed ja vanad on maiamad.
Magusa maitse saamiseks lisatakse joogile või söögile suhkrut, mis annab 4 kcal energiat 1 g kohta. Magus aga on oluline isu suurendaja. Maitsev ja isuäratav toit annab mõnusa maitseelamuse, kuid ka sisaldab motivatsiooni otsida selle hea maitse kordumist.  See on põhjus, miks me tahame süüa ka siis, kui ei ole nälga. See on ka põhjus, miks maial ülekaalulisel tuleb aina kilosid juurde.

Kui ülekaaluline tahab maiustada, siis tuleb otsida alternatiive!

Selleks on  võimalus kasutada madalakalorilisi suhkruasendajaid. Nendest on ligi 30 aastat kasutatud  ja väga hoolikalt uuritud aspartaami (AminoSweet), mis on sünteetiline magusamaitseline peptiid ning praktiliselt ei anna energiat.
Aspartaam on dipeptiid, mis koosneb kahest aminohappejäägist – mõrudamaitselisest asparagiinhappest ja maitsetust fenüülalaniinist, mis kokku annavad umbes 200 korda magusama maitse kui sahharoos. Mõlemad aminohapped kuuluvad meie keha valkude hulka, nad ei ole essentsiaalsed ehk asendamatud ning neid on ka lihas, juustus, kalas, aedviljades, mahlas, piimas. Aspartaami metabolismis moodustub kõrvalühendina metanool, mis muutub lõpuks formaldehüüdiks ja süsihappegaasiks. Sellega tuleb organism edukalt toime, kuna aspartaami suure magususe tõttu on tema tarbitav kogus üliväike (40 mg/kg). Võrdluseks võib öelda, et kui kehakaal on 70 kg, siis võiks ööpäevas tarbida 2,8 g aspartaami, mis on üle poole kilo suhkrut. Lubatud ja põhjalike toksilisuse kontrollimise testide põhjal on tõestatud et see on täiesti ohutu (www.efsa.europa.eu; www.ec.europa.eu/food/ ).
Võrdluseks võib öelda, et  tomatimahla seedimisel tekib kuus korda rohkem metanooli (www.aminosweet.info) ning ei teki metanoolimürgistust!!!
.
Aspartaami eelis on selles, et lisades seda joogile saab ülekaaluline rahuldada magusaisu, kuid ei saa lisakaloreid ja üldine päeva jooksul saadud energiahulk on väiksem.
Huvitav tõsiasi on see, et kui lisada suhkruasendajat tahkele toidule, siis selle söömisel organism tunneb ära et on saanud energiat (magustaja koos toiduga) ja tekib insuliini sekretsioon ning küllastustunne.  Kui aga see on lisatud joogile, siis insuliini vastusreaktsiooni ei teki ega ei ole mõju küllastustundele, kuna ei saada energiat. Inimene on aga saanud mõnusa magusaelamuse
Näiteks kui juuakse magusat jooki enne sööki, siis vedelik täidab mahuliselt kõhtu ja tavaline söök süüakse samas koguses sõltumata sellest, kas joodi energiarikast või 0-kalorilist jooki. Organism ei vaja saamata jäänud kalorite asendamist toidukogusega.  Kogu energiahulk jääb väiksemaks maiustamise arvelt.

Kuna teadaolevalt suhkur soodustab  kaariese teket, siis magusainete ühe eelisena saab nende kasutamisega  hoida hammaste tervist. Nad sobivad ka diabeetikute maiustustesse.

Autor: Mai Maser, MD, PhD


 

 

veel figuurisõbralikke nippe ...