Kui tekib kaaluseisak ehk platoo?
Iga kaalulangetaja alustab toitumissoovituste täitmist hoogsalt ja täpselt! Lõppeesmärk (uus kaalunumber) on ahvatlev ja sisimas on soov kohe ja kiiresti see saavutada.
Kui muudetakse harjunud toiduvalikuid, võib esimestel nädalatel olla üsna suur kaalulangus - 1,5 kuni 2 kg või rohkemgi. See üllatab meeldivalt ja ahvatleb tegema maksimumplaani salenemise edenemise osas. Tervislik kaalulangus jääb aga siiski alla 1 kg nädalas. Samuti tuleb kaalueesmärgi edukal püstitamisel arvestada ettetulevate takistustega. Liigne keskendumine lõppeesmärgile tekitab kärsituse, kui kaalulangus pole piisavalt kiire. Takistuste ilmnemisel tekib rahulolematus, mis võtab ära soovi jätkamiseks.
Üheks selliseks takistuseks on kaaluseisak ehk platoo, kuigi enda arvates on toitumisjuhiseid täpselt jälgitud. Üsna raske on leida motivatsiooni jätkamiseks, kui ei näe tulemusi.
Mida teha, kui tekib kurbus ja kaob motivatsioon?
On olemas lihtne moodus, kuidas jätkata kaalus mahavõtmist.
-
Ole järjekindel!
-
Keskendu sellele, kui palju oled juba kaalu vähendanud – see on sinu suur saavutus!
-
Märgi üles igapäevased väikesed saavutused – läksid trenni, kõndisid jalgsi tööle, jätsid piruka söömata, jõid vett isu korral.
-
Tunnusta kõiki positiivseid hetki oma elus - enesetunne paraneb ja sinu kaalulangetamise teekond võtab hoogu.
-
Jaga väikseidki saavutusi sotsiaalmeedias – sa saad vastukaja.
Esita endale 3 küsimust motivatsiooni suurendamiseks:
-
Miks ma seda teen? Tee endale selgeks, miks sa alustasid oma tervislikku teekonda ja mida tahad muuta või saavutada.
-
Millised on takistused ja kuidas neid võita? Sina tunned end kõige paremini ning jõua selgusele, mis sind võib takistada ja kuidas leida parimaid võimalusi nende ületamiseks.
-
Mis tunne on olla tervislik? Võrdle, kuidas sa end füüsiliselt ja vaimselt tunned tervislikust toiduvalikust kinnipidamise korral ja võrdle seda tundega, mis tekib siis, kui sa ei järgi tervislikku valikut.