Kuidas saada energiat juurde?

Kuidas saada energiat juurde?

Kui tuju on paha, oled krooniliselt väsinud ja ükski asi ei õnnestu, siis on tegemist energiakriisiga.  Energia on kõige tähtsam tervise valuuta. Paljud meist on üle töötanud ning täielikult kurnatud. Mõtle et energiapaak on nagu sinu pangakonto, sa kas talletad sinna või võtad välja. Enamus inimesi kasutab ära rohkem kui talletab ning tulemuseks on kurnatus, halb tuju, vähe motivatsiooni. Need on lihtsad asjad, kuid on hea,  kui sul on peas valmis praktika, millest abi leida. Põhiline on energiat ja särtsu juurde saada headest mõtetest ja alles seejärel nuputada tegusid, mis veel aidata võiks!
 
Igas tegevuses ole järjepidev, sest ühekordne hea tegu ei jäta veel jälge.
 
1.  Loo meeldiv ümbrus:
loo valgust juurde – süüta kõik lambid, tõmba kardinad akendelt - valgus vähendab unisust tekitava hormooni melatoniini tootmist.
kasuta meeldivaid aroome – lõhnaküünlad, lõhnaseebid, parfüümid. Eriti tõstavad energiat eukalüpt ja piparmünt. 
lõõgastumiseks pane mängima sulle meeldiv muusika – kas rütmikas ja hoogne või rahulik ja meditatiivne.
 
2.  Väldi kiirustamist ja rahmimist:
mõtle läbi ja kirjuta paberile päevaste tegevuste nimekiri
planeeri aktiivse liikumise ajad -  trenn, jooga, kepikõnd, ujumine, jalutamine vm. Vali liikumine, mis just sulle meeldib - see suurendab hea enesetunde hormoonide tootmist ja annab energiat.
leia tööl olles aega  vahepeal püsti seista või kõndida, see teeb erksamaks.
 
3. Tee midagi aktiivset otsekohe hommikul ja muuda see rituaaliks:
masseeri meelekohti, peanahka ja kõrvu
tee käteharjutusi ja keresirutusi
masseeri sõrmi, talla keskosa ja suurt varvast, viska vaibale ja tee jalgade- ja kõhulihaste harjutusi - need kõik tõstavad energiataset ja meeleolu.
 
4. Aita kaasa toiduaegade ja -valikutega:
söö hommikusööki 
tee häid valikud – kombineeri valku sisaldavaid toite süsivesikutega (nt kodujuustu keedisega jm.) - valk hoiab kauem täiskõhutunnet ja süsivesikud  on suurepärane energiaallikas.
söö kasulikke süsivesikuid, mis on kiudaineterikkad (täisterapudrud, leib ja sepik, riis, täisterapasta, puuviljad jm) - need annavad energiat pikkamööda ja aitavad hoida ühtlast veresuhkrutaset.
söö erinevaid aedvilju, millistest saad vajalikke  vitamiine ja mineraalaineid; samuti aitavad need aktiveerida ensüümide tootmist, mis kiirendavad ainevahetust ja on tähtsad energia saamiseks toidust.
jälgi portsjoni suurust.  Süües liiga palju tunneme end raskena ja paisununa. Kindlasti täida  pool taldrikust erinevat värvi aedviljadega, see    aitab hoida mõõdukat toidu kaloraaži- pärast söömist tunneme end erksana.
lisa oma menüüse rauda sisaldavaid toiduaineid (punane liha, tumeda lehega köögiviljad ja oad). C-vitamiin soodustab raua omastamist, seega pigista veidi sidrunimahla rohelisele salatile. Raual on oluline roll punaste vereliblede tootmisel, mis transpordib hapnikku organismis. Madal raua tase võib põhjustada väsimust. 
väldi energiat vähendavaid toiduaineid. Palju töödeldud ja suhkrut sisaldavad toiduained lasevad energial ära voolata. Näiteks šokolaad annab energiat lühiajaliselt. Selle asemel on parem süüa kreeka jogurtit erinevate seemnetega ja meega.  
 
Naudi just praegust hetke, sest sa tegid õigesti!

 

veel figuurisõbralikke nippe ...