Toidu pikemajalisem mälumine suurendab küllastunnet

Toidu pikemajalisem mälumine suurendab küllastunnet

Toidu pikemaaegsem mälumine suurendab küllastustunnet, kuid ei vähenda isu järgmisel toidukorral

Kuna ülekaalulisi ja rasvunud inimesi on päris palju, siis on vaja uusi strateegiaid sellega võitlemiseks. Mõni nendest on päris lihtne ja odav. Üks selline võte on seotud toidu söömise, mälumisega. Pole uudis see, et soovitame suutäit kaua mäluda, kuid miks see on kasulik, seda on teadlased püüdnud tõestada.

Isu aitab kontrollida arusaamine küllastustunnet tekitavatest faktoritest, milledeks on mälumisliigutuste arv enne toidu allaneelamist. Mälumine vähendab toiduosakeste suurust, mis omakorda hõlbustab seedimist. Toidu mälumine ei sõltu toidust endast, vaid ka sellest, kuidas see on valmistatud ja isikust endast. Inimestel on erinevad mälumistsüklid. Kiire söömine, suurte tükkide hammustamine ja kiire allaneelamine soodustavad ülesöömist ja on seotud kehakaalu suurenemisega.

Iowa Ülikooli (USA) teadurid tegid uuringu 21 vabatahtliku mehega, kellele anti süüa peale 24-tundi söömata olemist pitsa, kaaluga 183 g ja 490 kcal. Pitsa lõigati 24-ks tükiks (3.8 x 2.5 cm). Osalistel oli vaja iga portsjonit mäluda 15 või 40 korda enne allaneelamist. Pärast tehti ankeetküsitlus ning võeti vereproov, milles määrati isuga seotud hormoonide esinemine, glükoosi hulk ja teisi markereid. Selgus, et pikemaaegsem toidu mälumine tekitab parema täiskõhutunde ja isu vähenemise söömisjärgselt, kuid ei vähenda toiduvajadust ja isu järgmisel toidukorral. Seda põhjustab vere suhkrusisalduse suurenemine ja plasmas koletsüstokiniini kontsentratsiooni suurenemine ja greliini taseme alanemine, mis näitavad küllastustunnet. Kui toit on suur küllastustunde tekitaja, ei tule isu uuesti süüa nii kiiresti. Sellega aga saame pidurdada ülekaalu teket.

OÜ Figuurisõbrad

 

 

veel figuurisõbralikke nippe ...