Ära unusta sellerit!
Söögilaual on tuntud kolm erinevat selleri teisendit: juur-, vars- ja lehtsellerit.
Meil on kasvatatud kõige pikemat aega juursellerit. See oli tuntud just suppides maitse andjana. Kuid seller on ka väga maitsev toorelt paljalt või majoneesiga maitsestatult. Sellerile tema mõrkja spetsiifilise maitse annavad eeterlikud õlid, mistõttu ei süüa teda kunagi palju korraga. Seller on suurepärane toniseeriv, reumavastane ja antiseptiline taim. Juurselleris on väga palju kaaliumi, C-vitamiini, fosforit, B6-vitamiini, magneesiumi ja rauda. Ta on isutekitav, diureetilise toimega, puhastab organismi, aitab kõhuhädade korral ja tõstab toonust.
Varssellerit võib olla valgete või rohekate vartega. Varsi sobib serveerida salatites eelroana koos juustu, linnuliha,munade või mereandidega. Selleri lehti ei pea ära viskama, sest need lisavad toidule maitset ja lõhna. Sellerist on valmistatud eliksiiri artriitide raviks. Kõrgelt tuleb hinnata selleri lehtede mineraalainete ja vitamiinide sisaldust. Lehtedes on C-vitamiini veelgi rohkem kui juures, kuni 120 mg/100 g, lehed sisaldavad ka karotiini, vitamiine B1, B2 ja PP. Peale selle maitseainena sobivad kasutamiseks selleri seemned kas tervelt või peenestatult kastmetes, täidistes, marinaadides jm. Seemnete raviomadustest on tuntud nende unetuse vastane toime, sobivad ka gripi, nohu ja teiste viirushaiguste korral.
Selleri kalorsus on väga väike, kuni 40 kilokalorit 100 g kohta ning tema söömine kulutab rohkem energiat, kui juurde annab. See vahe on siiski väga väike ja kedagi kohe saledaks ei tee.
Seller on hea diureetikum, parandab isu ning mõjub soodsalt ainevahetusele. Selleri õli on olnud hinnatud nahahaiguste ja reuma ravim, samuti hea suhkruhaigetele. Usutakse, et seller sisaldab ainet,mis vähendab stressihormoonide taset ja seega alanadab vererõhku.
Toorsalatiks, suppi, hautisse
Enne tarvitamist peske juurseller kõva harjaga jooksva vee all puhtaks ning koorige terava noaga. Toorest riivitud sellerist saab hea salati, riivimise ajal piserdage juurikat sidrunimahlaga, et see ei tumeneks. Lõigatud viilud võib kasta ka äädikavette.
Nii juur- kui varsseller sobib suppidesse ja hautistesse ning lihatoitude lisandiks. Mida peenemalt sellerit riivida või lõigata, seda rohkem eraldub keetmisel või hautamisel aroome. Sooja toitu lisage peenestatud sellerilehed alles roa valmides, kui võtate poti tulelt ära. Tulises, kuid mitte keevas toidus maitseained säilivad ja eraldavad aroomi järk-järgult. Seller on üks põhilisi maitseaineid, mida kasutatakse soolata toidus selle maitsestamiseks.
OLE TERVE JA KAOTA KAALU. UUE SÄÄSTUMENÜÜ SAAD ENDALE SIIT.
VÕI KASUTA ONLINE TOIDUPÄEVIKUT. SISALDAB TUHANDEID TERVISLIKKE RETSEPTE, MIS SOBIVAD KOGU PERELE!