Gluteenivabast toidust

Gluteenivabast toidust

Ei ole tõendeid, et gluteenivaba toit toob mingit kasu populatsioonile.

Arizona Ülikooli professor professor Dr. Glenn Gaesser, ütleb, et tuleb teha suuri jõupingutusi selleks, et ameeriklastele selgeks teha paljude poolt kasutama hakatud gluteenivaba toiduga seotud müüt kaalu alandamisest.

Ameerika Turu-uuringute keskus teatab, et gluteenivaba toidu müümine on suurneneud 2006. aastast kuni 2010. aastani 30 %.

Tsöliaakia on autoimmuunne haigus, mis süveneb gluteenirikka toidu, nagu nisu, rukis, oder ja speltanisu söömisel. Kuid inimesed on hakanud seda eelistama paljudel teistel põhjustel.

Dr. Gaesser ütleb, et gluteenivaba toit ei aita kehakaalu alandada ning isegi võib seda suurendada, kuna nendele toitudele võib olla lisatud maitse parandamiseks rohkem suhkrut ja rasva.

Dr. Gaesser teeb kokkuvõtt teaduslikust kirjadusest seoses gluteenivaba toidu tarbimisega ajakirjas Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics. Ta ütleb, et “Gluteenivaba toit on tsöliaakia haigetele oluline raviks, kuid liiga palju ameeriklasi on hakanud kasutama seda suvalistel põhjustel.”

Vastavalt Package Facts uuringule 2010 a sügisel, siis ainult 8 - 12% gluteenivaba toidu tarbijatest ütlevad, et nad söövad seda toitu gluteenitalumatuse tõttu tsöliaakia haiguse puhul.

Ta leidis, et kõige olulisem põhjus gluteenivaba toidu ostmiskes oli 46%-l olnud soovitus, et see teeb tervemaks, kuna 30% ütles, et teeb seda kaalu alandamiseks.

Tihti kasutatakse reklaamiks ka mõnda artisti.

Näiteks laulja Miley Cyrus on öelnud, et tal on gluteenitalumatus ja gluteenivaba toit on ta “naha teinud ilusaks ja vaimne tervis on vapustavalt paranenud”. Ta soovitab kõigil teha sama ja juba nädalaga on suurepärased muutused!

Kuid see on reklaam ja Dr. Gaesser ütleb, et kuigi lauljannal ka kehakaal langes, ei ole tema nõustajad toitumiseksperdid. On aeg kuulata teadust!

Tsöliaakiat esineb ameeriklastel orineteeruvalt vahekorras 1:133, kellel on vaja gluteenivaba dieeti.

 

veel figuurisõbralikke nippe ...