Tahtejõu kasutamine viiel erineval viisil!
Meil kõigil on häid ja halbu päevi, kui tuleb vastu seista kiusatustele.
Keskmiselt teeb inimene päevas enam kui 200 toitu või jooki puudutavat valikut ja kulutab rohkem kui veerandi oma ärkveloleku ajast, et võidelda erinevate ahvatlustega.
Seega pole üllatuseks, et mõnikord on meil päevi, mil on kergem ahvatlustele alluda. Sa võid olla suurepärane juhtivtöötaja , edukas ettevõtja või kohusetundlik koduperenaine, kuid võitluses šokolaad versus talje võid siiski kaotajaks jääda.
Selline käitumine on täiesti inimlik, sest olgem ausad, mida enam maailm edasi areneb, seda suuremad ahvatlused ja valikuvõimalused meid tabavad.
Selleks, et Sa saaksid oma tahtejõudu võimalikult optimaalselt kasutada ja et see annaks Sulle ka tulemusi, anname Sulle 5 nõuannet tahtejõu tulemuslikuks kasutamiseks.
Tahtejõud- meie piiratud ressurss
Sageli kipume arvama, et tahtejõud on üks lõputu jõuvaru, mida saame vajadusel kasutada nii päeval kui öösel. Kuid tegelikult on tahtejõud piiratud ressurss, millel on suhteliselt lühike eluiga.
Teisisõnu, iga kord kui kasutad tahtejõudu mõnest asjast loobumiseks või mõne tundega võitlemiseks, siis kaotad sa vähesel, kuid kiirel määral taastumatut ressurssi- oma tahtejõudu.
Loobumisel magustoidust, kasutatakse samu tahtejõu varusid , mis seejärel vähenevad.
-
Nõuanne:
Planeeri magustoidud ja maiustused oma iganädalase menüü sisse just nendele päevadele, kui sa juba ette tead, et sinu tahtejõu varud kasutatakse ära. Näiteks pikkadel töökoosolekutel või muudel pingelistel hetkedel. Sel juhul saad nautida seda, millele oled varasemalt pidanud vastu astuma ja loobuma.
Mediteeri keskendumiseks.
Kui on raske töö juures toime tulla, siis leia endale aega mediteerimiseks. Luba endale väikeseid pause. Eesmärgiks on lõpetada pidev netis surfamine, arvutiga töötamine, kohvi ja tee keetmine koos küpsiste näksimisega.
-
Nõuanne:
Proovi 5-minutilist mediteerimise harjutust: Istu toolile, jalad põrandal, käed lebavad põlvedel ning silmad on suletud. Keskendu hingamisele öeldes vaikselt “hingan sisse” sissehingamise puhul ja “hingan välja” väljahingamise puhul. Kui mõtted hakkavad rändama, siis too oma tähelepanu taas hingamisele ning harjuta seda üha uuesti. Iga kord kui mediteerid, pead võitlema ja meeles pidama oma eesmärki. Ära muretse, mingil hetkel saab sellest sinu igapäevane osa rutiinist.
Hõivatud aju võrdub murdumisega lõunapausil.
Kui oleme häiritud, siis allume sagedamini ahvatlustele. Sel hetkel on lihtne valida pigem šokolaadikook kui puuviljad. Kui aju on täis palju pooleliolevaid nimekirju, siis tehakse harva toidu valikul mõistlikke otsuseid.
-
Nõuanne:
Enne kui lähed lõunat sööma, puhasta oma pea kirjutades paberile iga väiksemgi mure või ülesanne. Kirjutades neid paberile, teadvustad sa neid ning puhastad aju, et teha selgeid otsuseid. Näiteks valida lõunasöögiks tervislik valik.
Ettevaatust enese premeerimisel.
Aju teeb trikke, kui peab hindama meie mõtteid “oleme välja teeninud” või “väärime”.
Võib juhtuda, et süüakse üle peale sportimist või siis süüakse tervislik pearoog, kuid magustoiduks võetakse kreemikook. Kui serveerida tervislik salat koos kaloririkka magustoiduga, siis sageli inimesed alahindavad selle energiasisaldust.
-
Nõuanne:
Selleks, et toime tulla oluliste valikutega enese premeerimisel, vajad värvilisi paberiribasid ja liimi. Alusta paberiketti lisades iga järgmine positiivne tahtejõu otsus. See aitab sul visualiseerida seda, kuidas iga valik kas siis toetab eelmist või siis katkestab eelmise. Kui katkestad keti mõne negatiivse tahtejõu otsusega, siis pead ketti alustama otsast peale. Proovi iga järgmist ketti teha pikemaks kui eelmine. Selline visuaalne meeldetuletus aitab Sul meeles pidada vaid neid asju, mis lisavad tahtejõudu ega lase seda ketti lõhkuda negatiivsetel mõtetel.
Määra ise oma tulevik
Kujutle ennnast viie aasta pärast. See võib olla maja, kus elad, perekond kellega elad või ettevõtlus, millega tegeled, kuid reeglina see erineb praegusest minast. Kui me kujutleme ennast tulevikus, siis tundub, et kujutleme kedagi teist. Harjumus kujutleda ennast võõrana ei mõju soodsalt meie tahtejõule. Me kipume ennast tulevikule mõeldes idealiseerima, uskudes, et oleme siis rohkem motiveeritud ja meil on rohkem tahtejõudu. Kuid me ei arva, et tegelikult puutume kokku samade väljakutsetega nagu praegugi. Eesmärgid peab saavutama nüüd, mitte viie aasta pärast.
-
Nõuanne:
Kirjuta üles kõik soovid, mida oled hoidnud tulevikuks. Miks sa arvad, et suudad paremini nendega toime tulla nädala, kuu või aasta pärast. Planeeri seda, kuidas saavutada iga eesmärk praegu.
Näiteks:
-
Hakkan tervislikult toituma (olen tulevikus tervem ja paremas vormis)
Tegevus: valin sobiva menüü.
-
Hakkan rohkem liikuma ( olen tulevikus paremas füüsilises vormis)
Tegevus: valin sobiva liikumisvormi.
-
Otsin uue töö
Tegevus: uuendan oma CV
Koosta endale väike viktoriin, mis aitab Sul endas paremini selgusele jõuda
Kui suur on minu tahtejõud?
-
Lähed kohvikusse ja soovid Latte kohvi väherasvase piimaga ja müüja pakub muffinit kohvi juurde.
Kas sa
-
naeratad ja vastad: “ei, tänan, ma jälgin kaalu”
-
valid oma lemmikmaitse, ütled endale, et väärid seda ja sööd vaid poole selles.
-
Tellid kaks shokolaadimuffinit, mõeldes” kui läks trumm, mingu ka pulgad”
-
Kaupluses näed imeilusat liibuvat kleiti ja see sobib sulle ideaalselt. Ainus probleem on, et oled juba kulutanud liialt.
Kas sa
-
Loobud kuni palgapäevani.
-
Tormad kassa juurde enne kui muudad meelt, sest pead selle ostu tegema, vastasel juhul saab selle kleidi keegi teine.
-
Ostad kleidi koos sinna juurde sobivate kingadega. Su pangaarve võib küll lõhki olla, kuid vähemalt näed hea välja.
-
Korraldate veiniõhtu oma sõbrannaga, kes pakub klaasikese kõrvale maitsvaid suupisteid.
Kas sa
-
Loobud viisakalt suupistetest öeldes, et vein on sulle piisav.
-
Sööd mõned porgandid hummusega, peotäis krõpse ja võib- olla viil juustu ja tükk küüslauguleiba.
-
Naudid isuga. Sõbranna on palju vaeva näinud ja sa ei taha teda solvate.
-
Sul on olnud kohutav päev, istusid liiklusummikus ja said sõnumi, et pesumasin kodus uputab.
Kas sa
-
hingad sügavalt ja tõotad jääda terve mõistuse juurde.
-
Karjud, natuke nutad ja seejärel kogud ennast.
-
Lööd pead vastu armatuurlauda, seejärel haarad maiustuste järele. Unustad kaalulanguse, sest enam halvemini ei saa minna.
-
Oled toonud jooksulindi tööle. Tööpäeva lõppedes ei ole sa kindel kas jaksad trenni teha või mitte.
Kas sa
-
ütled endale, et lähed vaatamata sellele, kas see sulle meeldib või mitte, sest tunned kogu ülejäänud õhtu end halvasti, kui loobud.
-
Ütled endale, et treenid 30 min. kasvõi midagi on parem kui mitte midagi.
-
Ütled endale, et pole mõtet proovida, kui oled väsinud ja säästad energiat mõneks teiseks päevaks.
Enamus A-d
Palju õnne, teed kindlaid valikuid tulevikuks ning pead neist ka kinni allumata ahvatlustele. Võib olla oled enese vastu vahel liiga karm. Vahetevahel võiksid lubada endale ahvatlusi, pidades meeles, et teataval määral vabadust sinu valikutes näitab sinu tugevust.
Enamus B-d
Kord kontrollid end hästi, siis jälle mitte. Kohaldad endale “kõike mõõdukalt”, mis on tervislikum kui “yo-yo efekt”. Oota15 minutit enne kui allud ahvatlustele, mis võib ka mööduda seejärel. Kasuta sel puhul stopperit.
Enamus C-d
Sinu enesekontroll võib hoogu saada. Sa võid olla väsinud mõtetest “pean” ja “peaksin”, kuid proovi need sõnad oma sõnavarast välja heita, sest need lisavad pingeid. Kujutle end saleda ja tervena ning kontrolli all olevana. Sedasi suudad teha õigeid otsuseid. Tere tulemast liibuvad teksad!