Valmistu jõulukuuks!

Valmistu jõulukuuks!

Jõuluaeg algab 1.advendiga, seda on märgata kauplustes, töökohal, kodus jne! Üldlevinud on ka arusaam - nüüd ju võib rohkem maiustada, jõulutoite süüa! Muidugi võib, kuid kuidas teha seda arukalt, lisakilosid kogumata.

Vanasti oli jõuluajal pakutaval toidul tähtis roll – lauale pandi parim, mis sahvris - keldris leidus.  Pühade ajal võis süüa rohkem, sest igapäevane argitoit oli pigem liigagi tagasihoidlik vastavalt oludele.  Täna saame isegi argipäeval süüa paremini kui vanasti pühadel ja mis kõige olulisem – me ei pea selleks eriti palju vaeva nägema - füüsiliselt! Suurema osa päevast istuv inimene vajab vaid veidi enam energiat kui seda on põhiainevahetuse toimimiseks. Kui aga kogu jõuluaja sööme iga päev ligi kaks korda rohkem kui kulutame, saame juurde 3-4 lisakilo ning imestame, kust see küll tuli.

12 mõtet arukaks tegutsemiseks:

 1. Teadusta, kas soovid need jõulud pisut tervislikumalt veeta? - eesmärk loob eeldused tegutsemiseks!
 2. Kaardista jõuluaeg, millal on töölased kohtumised, jõulupeod, kokkusaamised, vastuvõtud jne mis seotud jõulude tähistamisega, sest see aitab saada ülevaadet, mis tegelikult toimub.
 3. Hinda oma töökeskkonda – millised ahvatlused võivad panna sind rohkem ja teadvustamata sööma, näiteks kommikauss ja piparkoogivaagen nägemisiulatuses. Need tasuks ümber paigutada nii, et ainuüksi vaid toidu nägemisest ei tekiks asjatut näksimist.
 4. Lepi enesega kokku reeglites, mis aitavad  just sinul jääda mõõdukaks! n. argiäeval luban kõige rohkem ühe maiustuse vms.
 5. Hoolitse oma toidulaua vaheldusrikkuse eest – kui oled käinud koos töökaaslastega jõululõunal, siis on hea õhtul süüa kerget toitu, näiteks küpsetada ahjus kaalika- porgandi – ja peedikange või süüa vaid köögiviljasuppi – kõik toidukorrad päevas ei pea kandma iidesid jõulutraditsioone.
 6. Ära mine poodi tühja kõhuga – võid kaotada kaine mõistuse, sest nälg nõuab kiiret ja toitvat rahuldust.  Planeerimine ja ostunimekiri on headeks abinõudeks võitlemaks pealetükkivate reklaamidega!
 7. Rammusaid jõuluroogi serveeri suure hulga värviliste köögiviljadega- alati!
 8. Toiduvalikud algavad juba poes - osta nähtava rasvata liha, sagedamini külasta kalaletti, hoolitse, et kodus oleks alati piisavalt erinevat köögivilja, konservköögivilja, puuvilja jne.
 9. Hoolitse kergete ja tervislike suupistete ja näkside piisava olemasolu eest.
 10. Mida rohkem on kodus rammusat toitu, seda rohkem seda sööd, - seega ära osta kokku suurtes kogustes – alati kui vaja, saad juurde tuua – see ei lõpe otsa!
 11. Hoia jõuluajal toidukorrad regulaarsed – söö tihti ja vähe - oluline on hoiduda pidevast näksimisest.
 12. Hoia nägemisulatuses ja meeles vesi – see aitab nii mõnestki rammusast suutäiest loobuda.

 

veel figuurisõbralikke nippe ...