Värvilised aedviljad

Värvilised aedviljad

Aegumatu soovitus – viis värvi taldrikule, aga just suvevärvi! Seda võib julgelt nii öelda, sest meie aedades hakkavad valmima erksavärvilised viljad. Igaüks neist on hea, kuid uued teadusuuringud tõestavad, et eriti  head just silmade tervisele ja mälule on punased, oranzid ja kollased värvid. Need on seotud karotenoididega, kuid kõigil karotenoididel ei ole ühesugune mõju. Karotenoidide hulka kuulub rohkem kui 600 erinevat taimede, vetikate ja mõnede bakterite poolt toodetavat pigmenti, mis annavad puu- ja köögiviljadele kollase, oranži või punase värvi. Neist umbes kümnendik muundatakse kehas A-vitamiiniks. Selle vitamiini head toimet teame naha, juuste ja luude tervisele ning ka immuunsuse tugevdamisele. Kuid lisaks on saadud uusi andmeid selle kohta, et üks karotenoididest, nimelt luteiin on  vajalik ajule ja aitab hoida mälu korras.

Luteiini vajab silma põhjas asuv kollatähn ning see on ka otseselt seotud ajus Hippocampusega. Viimane aga hoiab meelespidamist. Luteiini on vaid 12% kollastes ja oranzides aedviljades olevatest karotenoididest. Vanuse suurenemisega tekivad  koos silmade tervise halvenemisega ka unustamised ja raskused mäluga. Uus teaduslik uuring on seotud silmade kollatähnis oleva luteiini vajadusega, mis on oluline nägemisele ning annab jõudu ja ergutab impulsside saatmist ajju. Luteiin vähendab oksüdatiivset stressi ja sellega kaitseb vanusest tingitud silmapõhja muutusi.   

Kuid impulsid kulgevad ajju aeglasemalt ülekaalulistel, sest liigne rasvkude soodustab oksüdatiivset stressi ja krooniliste põletike teket organismis. See omakorda pidurdab närvisignaalide liikumist. Sellepärast on oluline soovitus just ülekaalulistel saada toiduga rohkem karotenoide, eriti aga luteiini ning selleks süüa üle päeva eelkõige porgandit kõigis variatsioonides – grillitult, keedetult, riivitult! Loomulikult on head kõik aedviljad ja  valik peab ikkagi olema mitmekülgne! Aga näiteks lehtsalatis on umbes 10 korda vähem karotenoide (A-vitamiini) kui kibuvitsamarjades ja porgandis.

SOOVID TERVISLIKULT KAALUST ALLA VÕTTA? ONLINE TOIDUPÄEVIK ON ABIKS!

VÕI TULE FIGUURISÕPRADE GRUPPI! GRUPPIDE AJAD LEIAD SIIT

 

 

 

veel figuurisõbralikke nippe ...