Milleks vajad K vitamiini?!
K vitamiini vajad vähe, aga puudus ohustab siis, kui jätad toidulaualt ära kogu rasva ja loomset päritolu toidu!
Vitamiin K on rasvlahustuv ja teda tuntakse kui verehüübimise tõhustajat. Vähem on andmeid K vitamiini mõju kohta kaltsiumiga osteoporoosi ravimise korral. Osteoporoosi on suhteliselt palju, seega on ka kaltsiumi tarvitajate hulk päris suur. Sellest seosest aga on vähe räägitud.
Vitamiin K on looduses kahes vormis: K1 – füllokinoon ja K2 – menakinoonid, mida on mitmeid liike ja neid toodavad peamiselt bakterid. Füllokinoon imendub halvasti. Imendunud vitamiin säilitatakse maksas, ka luukoes, südames, kõhunäärmes ja rasvkoes. Üldvaru on väike ja kuna ta on rasvlahustuv, siis pideval rasvavaese toidu söömisel kasutatakse varud väga kiiresti ära.
Kuid väga oluline on asjaolu, et K-vitamiin osaleb valkude ainevahetuses, kusjuures ta aktiveerib kaltsiumi siduvad valgud – maatriks-Gla valk, osteokaltsiin ja kasvupeetusega seonduv geeni valk.
Maatriks-Gla valk osaleb pehmete kudede lubjastumise regulatsioonis. See on keskse tähtsusega kaltsifitseerumise (lubjastumise) pidurdaja. See tähendab, et kui võtta sisse kaltsiumi tablette, siis imendunud kaltsium ringleb veresoontes. Kui teda on seal palju, tekib sooneseina paksenemine, arteriaalne kaltsifikatsioon. Kaltsium ei jõua luudesse, kuhu ta peaks minema. Kui aga vitamiini K on piisavalt, siis see viib veresoone seinast kaltsiumi depoo ära. Hilised uuringud leidsid ohumärgi, et kaltsiumi suurenenud tarbimine seostus veresoonte seina paksenemise ja südamehaiguste riski suurenemisega!!
Osteokaltsiin reguleerib luu kasvamist. Luu uueneb iga 7 – 10 aastaga.Luud kasvatavad osteoblastid ja luurakke lagundavad osteoklastid tegutsevad käsikäes ja valitseb tasakaal. Osteoblastid toodavad osteokaltsiini, mis aitab vitamiin K2 toimel tõmmata veres ringleva kaltsiumi luudesse ja siduda seal. Seega vitamiin K2 aktiveerib osteokaltsiini ja ühtlasi hoiab ära kaltsiumi ladestumise.
K vitamiini päevane annus on 0,06 – 0,09 mg. Selle saamiseks:
- vitamiin K1 allikad on rohelised lehtköögiviljad, taimeõlid ja taimeõlipõhised võiderasvad.
- vitamiin K2, menakinoone, leidub maksas, lihas, munakollases ja piimatoodetes.
Seega kaltsiumi ja vitamiin K tarbimise vahel peab olema tasakaal, et tagada osteoporoosi ennetamine ja välida arterite lubjastumist.
SOOVID TERVISLIKULT KAALUST ALLA VÕTTA? ONLINE TOIDUPÄEVIK ON ABIKS!
VÕI TULE FIGUURISÕPRADE GRUPPI! GRUPPIDE AJAD LEIAD SIIT