Kui kõht punnitab ja vajad abi?!
Maitsva toidu söömine on väga mõnus toiming ja hea tunne peaks kestma veel mitu tundi, kogu seedimise aja. Paraku alati me ei ole peale söömist väga õnnelikud. On hoopis surutus, kõhus on vaev, raske on olla, tahaks vabaneda sellest koormast. Mis siis on valesti?
Erinevatel toitudel on täielikuks seedimiseks ja imendumiseks erinev aeg. See võib ulatuda 2-3 tunnist 8 – 10 tunnini ja rohkemgi, kuna toitained on erinevad ja söödud toidu kogus võib vahel olla üleliia suur. Valku seeditakse kõige kauem, ka rasvase toidu seedimisele kulub tunde, kuna rasvane on tihti ka valgurikas. Süsivesikuid, eriti aga suhkruid seevastu väga lühikest aega. Seedeprotsessi mõjutavad organismi ensüümid, fermendid ja bakterid ehk mikrobioota. Väga olulised on valkude seedimisel maohape, rasvade seedimisel sapipigmendid jm. Viimasel ajal on väga palju räägitud soolestiku mikroobidest. Olulised on mikrobioomi elujõulisus, selle koostises olevate bakterite liigilisus ja hulk. Nad kõik aitavad toitu lõhustada ja osakestel imenduda. Kui aga toit liigub sooltes väga aeglaselt, tekitavad bakterid kõrvalprodukte, mis häirivad heaolutunnet, tekitavad gaasi ja kõhupuhitust.
- Et toit liiguks kiiremini ja soolte tegevus oleks intensiivne, on hea kui toidus on rohkesti kiudaineid. Selle tagavad sinu menüüs täisteraviljad, puu- ja juurviljad, kaunviljad, pähklid ja seemned. Pea alati nädala toidusedeli koostamisel seda meeles ja kujunda just niisugusest toiduvalikust endale igapäevased road.
- Kui soovid midagi erilist, siis lisa toidule rohkem pipart, tsillipipart, sibulat, küüslauku, kaneeli, lisa mandleid ja pistaatsia pähkleid mõõdukas koguses.
- Kõhus töötavate fermentide kõrval on oma roll täita ka lihastel. Seedimine on alati tõhusam, kui kõhulihased on selleks valmis ja kui hingamislihased ka aitavad kaasa. Siit tuleb oluline soovitus olla aktiivne ja kõndida päevas vähemalt pool tundi, veelgi parem on teha erinevaid harjutusi, kas sõita jalgrattaga, ujuda ning kasutada igal hooajal selleks võimalusi pakkuvaid vahendeid. Uskumatu, aga see mõjutab ka mikrobioomi aktiivsust ja erksust!
- Tee kõik selleks, et tunda endale stressi tekitavaid asju ja püüa vältida neid. Õpi selgeks, mis on sulle oluline meeleolu tõstmiseks ja mida sulle meeldib sel puhul teha. Tee seda kindlasti! Retsepti ei ole, aga sul on kindlasti midagi erilist selleks: muusika, soe vann, jooksmine, kontserdil käimine, kirikusse minek, hea raamat jne. Kasuta see ära, kuigi ei ole tuju. Stress kaob!!
- Joo vähemalt 6-8 klaasi vett päevas, hea kui mineraalvett, taimeteed, teeseene jooki, allikavett, marjadega vett jne. Vedelikku vajavad sooled toitkördi edasi viimiseks ja seda vajavad sinu kõhu bakterid selleks, et rõõmsalt tegusteda!
Kõik antud soovitused on kerged täita ja tehkem seda! Tulemuseks on hea enesetunde kõrval ka kaalulangus sulle soovitud kiiruses. See juba sõltub aga sellest, kuidas oled söönud ja kui palju liikunud!
SOOVID TERVISLIKULT KAALUST ALLA VÕTTA? ONLINE TOIDUPÄEVIK ON ABIKS!
VÕI TULE FIGUURISÕPRADE GRUPPI! GRUPPIDE AJAD LEIAD SIIT