Teraviljajoogid ja taimsed joogid

Teraviljajoogid ja taimsed joogid

Viimasel aastakümnel on populaarsust leidnud valged joogid, mida rahvas nimetab ekslikult piimadeks. Nende jookide põhialuseks on mõni kindel tera või seeme, mis leotatakse ja pressitakse katki, lisatakse vett ja ongi jook valmis. Tööstuslikult on hakatud aga juurde lisama erinevaid toitaineid (õli, suhkrut, kakaod jm), maitsetugevdajaid, mineraale või vitamiine. Tuntuimad joogid on kaera-, riisi-, mandli- ja sojajook ning kookosejook, mida kokkuleppeliselt on Euroopa Liidu määrusega lubatud nimetada kookospiimaks. Jooke tehakse ka kinoast, pähklitest, päevalilleseemnetest, hirsist, kartulist, kanepist, kastanitest, tatrast ja muust. Peale selle valmistatakse mitme taimse joogi segusid, näiteks kookose-mandlijook, kookose-riisijook, mandli-riisijook, kinoa-riisijook. Kõik nad on valge värvusega ning sisaldavad ainult taimseid valke, milles aga ei ole kõiki inimesele vajalikke asendamatuid aminohappeid. Neid ei tohi segi ajada piimaga ja arvata, et need võiksid asendada toitu, eriti imikutoitu. Selline valge jook on taimejook, teraviljadest toodetult teraviljajook.
 
Meeles tuleks pidada, et taimsed joogid ei ole kunagi võrdsed loomset päritolu piimaga ei toiteväärtuse ega valgu- ja vitamiinisisalduse poolest, samuti ei leidu nendes kaitsekehi, mis aitavad võidelda haigustega.
 
Taimejooke on hakatud tootma erinevatel põhjustel, millest olulisim on asendusvõimaluse pakkumine piimasuhkrutalumatuse ja piimavalguallergia korral. Samas ei ole taimne jook toit, mis kindlustaks laste kasvamise ja arenemise ning oleks eakatele vajaliku valgu allikaks.
 
Taimsed joogid sobivad kohvile ja teele lisamiseks, magustoitude valmistamiseks ja ka niisama joomiseks. Toiteväärtuse suurendamiseks on neile sageli lisatud tööstuslikult kas kaltsiumi, valku, suhkrut, D-vitamiini, oomegarasvhappeid või maitseparandajaid. See muidugi teeb nende toodete hinna võrreldes tavalise piimaga mitmekordseks. Samas on kõigi loetletud ainete asendamiseks paremaid võimalusi.
 
Tööstuslikult kokku pandud ainete segu ei kindlusta nende imendumist. Kõige paremini omastab organism looduslikes toitudes olevaid vitamiine ja mineraalaineid, kuna nad võimendavad üksteist vastastikku.
 
Kui taimne jook on valmistatud ainult pressitud teradest või jahust, näiteks kaerajook, mandlijook, hirsijook jt siis annab 1 klaas sellist jooki 0,5 ühikut. Kui aga on lisatud õli, kakaod, sokolaadi, suhkrut ja teisi energiarikkamaid toitaineid, siis on ka joogi kalorsus kordades suurem.
 
Sellepärast tuleb kindlasti igal juhul lugeda hoolikalt terajookide pakendil olevat infot enne, kui seda ostate!
 

SOOVID TERVISLIKULT KAALUST ALLA VÕTTA? ONLINE TOIDUPÄEVIK ON ABIKS!

VÕI TULE FIGUURISÕPRADE GRUPPI! GRUPPIDE AJAD LEIAD SIIT

 

 

veel figuurisõbralikke nippe ...