Inimene elab koos arvukate mikroobidega ühes ökosüsteemis

Inimene elab koos arvukate mikroobidega ühes ökosüsteemis

Mikroobid on inimorganismi lahutamatud ja olulised kaaslased. Tänaseks on inimestelt leitud ligi 2000 erinevat mikroobiliiki. Meie mikroobid osalevad ainevahetuses ja nakkuskaitses, samuti suudavad need reguleerida inimese geenide avaldumist.  Soole mikrobioom mõjutab lapseeast alates organismi immunoloogilist, endokriinset ja neuronaalset arengut. 

Organism on võimeline steriilses keskkonnas eksisteerima ka mikroobivabana, kuid kui ta puutub normaalsetes tingimustes kokku ümbritseva keskkonna mikroobidega, siis hukkub madala vastupanuvõimega organism väga kiiresti.

Mikrobioota tasakaal võib häiruda elu erinevates etappides kas antibiootikumravi käigus, aga ka stressi, kiirguse või toitumise muutuste tagajärjel. Sellega võivad kaasneda seedehäired, toitainete imendumishäired ja vähenenud vastupanuvõime haigustele.

Seedetrakti mikrobioota muutustega seostuvad allergia, ülekaalulisus ja diabeet, suguteede mikrobioota muutustega aga viljakuse langust ja suuremat vastuvõtlikkust sugulisel teel levivatele haigustele. Seetõttu on oluline luua Mikrobioota tasakaalustamiseks sobivaid probiootikume, mis sisaldavad inimeselt pärinevaid kasulike omadustega baktereid.

Tasub teada

* Mikrobioom on kõigi inimkehas olevate mikroorganismide ökosüsteem.

* Inimkehas on ligi 10 korda rohkem mikroorganisme kui keharakke ning iga inimgeeni kohta esineb 100 kuni 1000 mikroorganismi geeni.

* Mikrobioom suhtleb dünaamiliselt oma peremeesorganismi ja keskkonnaga, selle koosseis muutub ajas, kuid säilitab teatud individuaalse eripära eluea lõpuni.

* 80% inimese mikrobioomist elab soolestikus. 

 

SOOVID TERVISLIKULT KAALUST ALLA VÕTTA? ONLINE TOIDUPÄEVIK ON ABIKS!

VÕI TULE FIGUURISÕPRADE GRUPPI! GRUPPIDE AJAD LEIAD SIIT

 

veel figuurisõbralikke nippe ...