Ole talvel terve!
Tugevda oma immuunsussüsteemi ja vähenda külmetushaigustesse haigestumise riski.
Tugevdades oma immuunsussüsteemi kaitsed end paremini viiruste eest talvel. Tervislik toitumine ja regulaarne liikumine ning piisav magamine, samuti sagedane käte pesemine on abiks haiguste vältimisel.
Omega 3 rasvad aitavad vähendada põletikke ning tugevdada rakumembraane. Selleks, et tugevdada immuunsüsteemi, on vaja toiduga saada piisav kogus omega 3 rasvahappeid. Neid leidub rasvases kalas (makrell, lõhe ja sardiinid) ja mereandides (teod, austrid, kalmaarid). Mõned toiduained on samuti rikastatud omega 3 rasvhapetega (piim, munad).
Taimseid omega 3 rasvhappeid leidub chia seemnetes, kreeka pähklites, linaseemnetes, sojaubades, mis on samuti põletikuvastase toimega, kuid keha ei omasta neid nii kergesti kui mereandidest. Seepärast söö vähemalt 2 x nädalas kala või mereande, milledest üks võiks olla rasvane valik. Tea aga, et omega 3 rasvhapete liigne tarbimine on kahjulik ja võib muuta immuunfunktsiooni, tekitades kehas talitlushäireid viiruslike või bakteriaalsete infektsioonide korral. Seepärast on oluline enne toidulisandite tarbimist konsulteerida perearstiga.
Raud on oluline hemoglobiini tootmiseks, mis transpordib hapnikku kehas. Raua vähesus veres võib põhjustada väsimust ning muuta vastuvõtlikumaks infektsioonidele.
Taine punane liha on parim rauaallikas, veidi vähemal määral ka kala ja linnuiha. Kui ei soovi liha, siis võib seda asendada tofu, ubade ja kikerhernestega, täisteratoodete ja rauaga rikastatud hommikuhelvestega. Kõrvale söö C vitamiini sisaldavaid toiduaineid, et rauda paremini omastada.
D vitamiini ülesanne on aidata omastada kaltsiumi toidust, et luud oleksid terved ja tugevad.
Suvel saab D vitamiini päikeselt, kuid oktoobrist kuni märtsini on päikest vähem ning D vitamiini saab rasvasest kalast, samuti munadest, hommikuhelvestest, mis on rikastatud D vitamiiniga. Talvel on soovitatav ka võtta lisaks D vitamiini.
C vitamiin tugevdab immuunsüsteemi, söö piisavalt puu- ja köögivilju iga päev. Brokoli ja punane paprika on väga head C vitamiini allikad, samuti maasikad, tsitrusviljad, mustsõstrad. Kollases kiivis on rohkem C vitamiini kui rohelises, samuti apelsin sisaldab rohkelt C vitamiini.
Probiootikumid on bakterid, mida leidub toidus või toidulisandites, mis on kasulikud meie tervisele. Probiootikumid aitavad taastada bakterite tervislikku tasakaalu meie soolestikus peale antibiootikumide tarvitamist. Probiootilised jogurtid ja joogid on mugav ja toitev viis tarvitada „sõbralikke“ baktereid. Keefir ja pett on samuti populaarne probiootikum, milles on vähe rasva ja pole lisatud suhkrut. Kasulik probiootikum on ka hapukapsas. Kui ostad hapendatud köögivilju, siis jälgi, et neid ei oleks pastöriseeritud, sest see hävitab probiootilised bakterid.
SOOVID TERVISLIKULT KAALUST ALLA VÕTTA? SINU PARIM ABILINE ON MOBIILISÕBRALIK ONLINE TOIDUPÄEVIK!
Jõulu- ja aastavahetuse pidustusteks pisut kaalust alla saada aitavad Sind KIIRDIEEDID!