Sobita sigur oma toidulauale!

Sobita sigur oma toidulauale!

Tunneme kolme tüüpi sigurit: salatsigur, endiiviasigur ja juursigur.

Salatsigur on Itaalia päritoluga taim, mille lehed on algul rohelised, sügisel aga muutuvad punakaks. Salatsigur on veidi kibeda ja hapuka maitsega. Teda võib süüa toorelt või kuumtöödeldult suppides, makaronidega, kaunviljadega, Ta on toniseeriva toimega, tõstab isu, puhastab verd ja seedeelundeid. jm. Energiat annab 100  grammi vaid 10 kilokalorit.

Endiiviasiguril on kähar ja sile vorm. Lehti süüakse enamasti toorelt salatites või majoneesiga. Võib ka hautada aedviljaroogades. Ta annab organismile palju kaaliumi, foolhapet, A-vitamiini , ka pantoteenhapet, tsinki, rauda, vaske, kaltsiumi.

Juursigur oli tuntud kõige enam kui lisand rukkist ja odrast valmistatud viljakohvi valmistamiseks. Praegu on müügil erinevate lisanditega sigurikohvid. Ergutavat kofeiini sigurijuurikas muidugi pole. Noori juurikaid, mis pole veel kibedad, võib süüa toorelt, keeta või hautada. Juursigurit peetakse delikatessiks.

Siguri toitaineline väärtus peitub temas sisalduvas prebiootikumis, polüsahhhariid inuliinis, mida võib olla temas mõnedel andmetel koguni 60%. Inuliin suurendab soolestikus kasulike piimhappebakterite hulka, aitab kaasa mikroobide paljunemisele ning mikrobioomi moodustumisele, millest saab alguse hea tervis ja enesetunne. Tänapäeval on sigurijuurest valmistatud siguripulber oluline müügiartikkel.

Peale insuliini leidub sigurijuurtes valku, üsna tagasihoidlikult rasvu,  ohtralt on foolhapet, mineraalühendeid, eeskätt kaaliumi-, magneesiumi- ja fosforiühendeid. Siguri juurtes leidub ühendeid laktutsiin ja laktupikriin, mis tekitavad mõrkja ja isegi veidi kibeda maitse.

Siguris on veel ainet nimega intübiin, mis soodustab seedeorganite tööd ja toetab vereringesüsteemi ja vereloomet. Sigurijuure röstimisel tekivad süsivesikutest ühendid, mis annavad joogile tumeda värvuse, kohvi meenutava lõhna ja välimuse.

Siguri positiivseks toimeks tervisele on:

Röstimata juuretükikest närides muutub mõru maitse tasapisi magusaks, sest juurikas sisalduva ühendi inuliini lagunemisel moodustub fruktoos – kõige magusam looduslik suhkur.

Juurika võib lõigata õhukesteks seibideks ja kuivatada ära madalal kuumusel (60°), et kasulikud ained säiliksid. Talvel  on selliseid krõbuskeid hea närida kartulikrõpsu asemel.

Miks mitte proovida vahel juua sigurikohvi või valmistada siguriga rooga!

PROOVI UUT SÜDAMESÕBRALIKKU KIIRDIEETI (Kaalukaotus kuni -4kg)! LEIAD SIIT

 

veel figuurisõbralikke nippe ...