Punane liha kuulub tervislike toiduvalikute hulka

Punane liha kuulub tervislike toiduvalikute hulka

 Figuurisõprade toidusoovitustes on päevas soovitame liha ja lihatoite 2-3 portsjonit, mida võib ka asendada kala ja kalasaadustega. Igal toidul on oma väärtus ja juhtmõtteks peaks olema mitmekülgsus. Ainult mitmekülgsusega tagame vajalike vitamiinide ja mineraalainetega varustatuse.

 Viimasel ajal on meie ajakirjandusse tekkinud hoiatus punase liha kahjuliku toime kohta. Seda levitavad Ameerika Harvardi Meditsiinikooli poolt kirjutatu hindajad. ( Tasub märkida, et Harvard paistab silma kõmuliste teemadega, nagu ka kartuli viimine väga harva tarbitavate toitude hulka, peaaegu keelustamine.)

Kuna kudede varustatus hapnikuga ja vereloome on eluks vajalikud, siis seda kindlustab piisav rauaga varustatus. Raua parimaks allikaks on veieseliha ja veretooted. Vähemtähtis ei ole ka vereloomeks vitamiin B12, mida samuti saab loomset päritolu toiduainetest.

Tähelepanuta on jäetud Austraalia Deakini Ülikooli professor Felice Jacka hoiatus selle kohta, et punast liha süüakse liiga vähe.

 Austraallased väidavad, et kõige muu kasuliku kõrval punane liha aitab naistel jagu saada depressioonist ja ängistustundest. Nende uurimistöös võeti arvesse naiste tervislik toitumine, sotsiaalmajanduslik olukord, kehaline aktiivsus, suitsetamine, kehakaal ja vanus ning leiti positiivne korrelatsioon vaimse tervise ja punase liha söömise vahel. Nendel, kes sõid punast liha vähe, oli vaimse tervise häireid rohkem. Teised loomsed valgud, nagu kana, sealiha ja ka taimne valk ei avaldanud sellist mõju.

Uurijad leidsid, et Austraalias veised söövad peamiselt looduslikel heinamaadel, nende liha on toitaineterikas, sisaldab omega-3 rasvhappeid, mis on just aju tervisele vajalikud.

Austraalia riikikes toidusoovitustes on antud vajadus süüa 65-100 g lahjat punast liha 3-4 korda nädalas.

Suurbrittannias väljaantud soovitustes on punase liha päevane kogus mitte üle 70 g.

 Harvardi meditsiinikooli uurimust soovitavad britid mitte arvestada, kuna kuigi tuuakse välja suur küsitletavate arv, on see vaid vaatluslik ning ei põhine kontrollitud andmetel. Dr. Carrie Ruxton (Meat Advisory Panel) väidab, et punasest lihast saame asendamatuid väärtuslikke toitaineid, mineraale ja vitamiine, mis on vajalikud tervislikuks tasakaalustatud toitumiseks.

Briti Südameliidu vanemdietoloog Victoria Taylor märgib lisaks, et oluline on ka teada, kas süüakse lahjat või rasvast liha ning uuringus peab sellega kindlasti arvestama. Ka tema peab punast liha tasakaalustatud dieedi osaks, kuid valida tuleb lahja liha ning oluline on ka selle valmistamisviis.

Toidusoovitustes oluliste aspektide muutmine nõuab väga detailset teaduslikku uurimist ja tõenduspõhisust. Vastasel korral ajame asjata inimesi segadusse.

 

 

veel figuurisõbralikke nippe ...