Mis on mikrobioom?
Mikrobioomiks ehk mikroflooraks ehk “teiseks genoomiks” nimetatakse kokku kõiki meie keha asustavaid mikroobe. Selle kooslus on inimestel erinev ja oleneb toidust, elu jooksul tervist mõjutavatest faktoritest (infektsioonid, ravimid, jms), elukohast ja ka esivanematest. Igal mikroobil on omad geenid ning seetõttu nende tundmine on oluline ja võimaldab haigusi ennetada ja neid paremini ravida. Sooletrakti mikroflooral on tähtis osa immuunreaktsioonide tekkes.
Väikesed mikroorganismid täidavad meie organismis mitmeid olulisi funktsioone, nagu:
-
aitavad toitu seedida ja toitaineid imenduda
-
mõjutavad kehakaalu
-
sünteesivad hormoone
-
toodavad kehale vajalikke toitaineid (sh vitamiinid K ja B12, B9 ehk folaat, lühikese ahelega rasvhapped)
-
neutraliseerivad paljusid mürke, mida toidus leidub, millega abistavad maksa tööd
-
mõjutavad meie immuunsüsteemi ja hormonaalset süsteemi
-
mängivad rolli erinevate haiguste tekkel
-
mõjutavad ajukeemiat ja vaimset tervist, sh meie tuju ja emotsioone.
-
mõjutavad une-ärkveloleku rütmi.
Emaüsas toimub esimene mikoobide kolonisatsioon ja neid lisandub sünnimomendil ning rinnapiimast. Rinnapiim soodustab imiku soolestiku mikrofloora normaalset arengut ja loob tugeva immuunsüsteemi. Tervete ja haigete soole mikrofloora on erinev. Haiguse korral ja ravimite kasutamisel (antibiootikumid) häiritud bakterid taastuvad mõnel inimesel nädalatega, mõnel kuudega, mõnel aga aastaga. Levinumad sümptomid, mis võivad viidata soolestiku mikrofloora tasakaalutusele on kõhugaasid, kõrvetised, kõhukrambid, halb hingeõhk, kõhukinnisus ja -lahtisus. Samuti võivad märku anda ebatavaliselt suur väsimus, liigesevalud, peavalud, depression, ärevus ja nõrgenenud immuunsus.
Mõnel inimesel püsib mikrofloora tasakaalus kogu elu. Mikrofloora tasakaalutust nimetatakse düsbioosiks, kus võib olla soolestikus vähe nn “häid baktereid” ja ülekaalus on "halvad bakterid”. Düsbioosi arvatakse olevat mitmete terviseprobleemide algpõhjuseks.
Teadlased on rasvumisega seoses öelnud, et soolestik on üks organitest, millel tegelikult on ülekaalu tekkes keskne roll. Kõhu mikrofloora mõjutab peensooles rasva, glükoosi ja kolesterooli imendumist ning ka seda, kas keha pigem põletab rasva või paneb selle “hoiule” .
Mikrobioomi hoidmiseks on oluline mitmekülgne kiudaineterikas toitumine, kus süüakse nii täisteraviljatooteid, hapendatud piimatooteid, kaunvilju, teisi aedvilju jm.
Autor: Mai Maser, Figuurisõprade peakonsultant
SOOVID TERVISLIKULT KAALUST ALLA VÕTTA? ONLINE TOIDUPÄEVIK ON ABIKS!