Valmistu jõulukuuks!
Jõuluaeg algab 1.advendiga, seda on märgata kauplustes, töökohal, kodus jne! Üldlevinud on ka arusaam - nüüd ju võib rohkem maiustada, jõulutoite süüa! Muidugi võib, kuid kuidas teha seda arukalt, lisakilosid kogumata.
Vanasti oli jõuluajal pakutaval toidul tähtis roll – lauale pandi parim, mis sahvris - keldris leidus. Pühade ajal võis süüa rohkem, sest igapäevane argitoit oli pigem liigagi tagasihoidlik vastavalt oludele. Täna saame isegi argipäeval süüa paremini kui vanasti pühadel ja mis kõige olulisem – me ei pea selleks eriti palju vaeva nägema - füüsiliselt! Suurema osa päevast istuv inimene vajab vaid veidi enam energiat kui seda on põhiainevahetuse toimimiseks. Kui aga kogu jõuluaja sööme iga päev ligi kaks korda rohkem kui kulutame, saame juurde 3-4 lisakilo ning imestame, kust see küll tuli.
12 mõtet arukaks tegutsemiseks:
- Teadusta, kas soovid need jõulud pisut tervislikumalt veeta? - eesmärk loob eeldused tegutsemiseks!
- Kaardista jõuluaeg, millal on töölased kohtumised, jõulupeod, kokkusaamised, vastuvõtud jne mis seotud jõulude tähistamisega, sest see aitab saada ülevaadet, mis tegelikult toimub.
- Hinda oma töökeskkonda – millised ahvatlused võivad panna sind rohkem ja teadvustamata sööma, näiteks kommikauss ja piparkoogivaagen nägemisiulatuses. Need tasuks ümber paigutada nii, et ainuüksi vaid toidu nägemisest ei tekiks asjatut näksimist.
- Lepi enesega kokku reeglites, mis aitavad just sinul jääda mõõdukaks! n. argiäeval luban kõige rohkem ühe maiustuse vms.
- Hoolitse oma toidulaua vaheldusrikkuse eest – kui oled käinud koos töökaaslastega jõululõunal, siis on hea õhtul süüa kerget toitu, näiteks küpsetada ahjus kaalika- porgandi – ja peedikange või süüa vaid köögiviljasuppi – kõik toidukorrad päevas ei pea kandma iidesid jõulutraditsioone.
- Ära mine poodi tühja kõhuga – võid kaotada kaine mõistuse, sest nälg nõuab kiiret ja toitvat rahuldust. Planeerimine ja ostunimekiri on headeks abinõudeks võitlemaks pealetükkivate reklaamidega!
- Rammusaid jõuluroogi serveeri suure hulga värviliste köögiviljadega- alati!
- Toiduvalikud algavad juba poes - osta nähtava rasvata liha, sagedamini külasta kalaletti, hoolitse, et kodus oleks alati piisavalt erinevat köögivilja, konservköögivilja, puuvilja jne.
- Hoolitse kergete ja tervislike suupistete ja näkside piisava olemasolu eest.
- Mida rohkem on kodus rammusat toitu, seda rohkem seda sööd, - seega ära osta kokku suurtes kogustes – alati kui vaja, saad juurde tuua – see ei lõpe otsa!
- Hoia jõuluajal toidukorrad regulaarsed – söö tihti ja vähe - oluline on hoiduda pidevast näksimisest.
- Hoia nägemisulatuses ja meeles vesi – see aitab nii mõnestki rammusast suutäiest loobuda.